Project Bloks çocuklara kodlama öğretecek

Şüphesizki günümüzde programlama dilleri artık hayatımızın her yerinde ve her şey kodlamalarla tasarlanıyor. Bende gerek mesleğim, gerek merakım dolayısıyla kodlama öğrenmeye çalışıyorum. Kodlamayı öğrenmenin konuşulduğu kadar kolay olmadığını düşünüyorum, bilgisayar başında çok uzun vakitler geçirmek, komutları hatırlamaya çalışmak ve yapılan yazılım hatalarını satır satır incelemek.. Ancak bunları bir yana bırakıp kodlamayı daha renkli, eğlenceli ve gerçek dünyayla etkileşim kurulabilecek hâle getirmek mümkün olamaz mı?

Bu teknolojilerin daha ileri taşınabilmesi için, teknoloji devleri çocukların kodlama öğrenmesi gerektiğine canı gönülden inanıyor. Google, IDEO ve Standford Üniversitesi profesörü Paulo Blikstein’la birlikte “Project Bloks” adı verdikleri yeni projeleri ile 5 yaş üstü çocuklara kodlamayı öğretmeyi planlıyor. Adından da anlaşılacağı gibi Project Bloks, fiziksel bloklar/parçalar üzerinden kodlamanın mantığını öğretmeye çalışıyor.
Project Bloks
Çocuklara fiziksel olarak kod yazmayı öğreten Project Bloks donanım sistemi, 3 temel parçadan oluşuyor. Brain Board, Base Board ve Pucks adındaki parçalar birbirlerine bağlandığında, bir dizi yönergeyi meydana getiriyor. Oluşturulan yönergeler, internet bağlantılı oyuncaklarla ya da tabletlerle Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden bağlantı kurabiliyor.

Kaynak