Perseid Meteor Yağmuru, “Swift – tuttle” adlı kuyruklu yıldızdan, güneş ışınları ve çekimin etkisiyle 10 binlerce parçası kuyruklu yıldızdan kopmuş ve bu kopan parçalar da gökyüzünde görsel şölene yaratıyor. Olay halk arasında “yıldız kayması” olarak adlandırılsa da aslında ortada yıldız falan yok..

Bu meteor yağmurları, Güneş’in etrafında dönüşü sırasında dünyanın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemleniyor. Benimde geçen sene izleme fırsatım olmuştu, özellikle yüksek bölgelerde ve açık havalarda sizi hipnoz edebilecek görüntüler oluşuyor.
 
Metoeor yağmuru çok basit bir anlatım ile, güneş yörüngesinde başı boş dolanan kuyruklu yıldız kalıntılarının Dünya yörünge girmesi sonucu atmosferden mm çapında taşların Dünya yüzeyine hareketi anlamına geliyor. Korkutucu bir durum olmamasıyla birlikte bu görsel şölene şahit olmak mutluluk verici ve heyecan uyandırıcı.
 
Perseid
 

Nezaman Yağacak Bu Perseid Meteor Yağmuru?

Perseid Meteor Yağmuru her yıl Temmuz sonu – Ağustosa başı arasında gözlemlenebilen olay en yoğun Ağustos ayının 12’sini 13’üne bağlayan gece gözlemlenebiliyor. Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın kalıntıları olan perseuslar, bu yıl 17 Temmuz24 Ağustos tarihleri arasında gözlenebilecek. Bu şahane olay, Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı veriliyor.
 
Ayrıca NASA’da görevli Meteor Uzmanı Bill Cooke, bu yıl saatte ortalama 150-200 meteor görülebileceği açıklamasını yapmış.
 
perseid göktaşı yağmuru
 

Nerede, Nasıl İzleyebiliriz?

Güneş battıktan ve hava karardıktan sonra, saat sınırlaması olmadan bulunduğunuz her şehirden izleyebilirsiniz. Başka bir şehire gitmenize de gerek yok bulunduğunuz yerde, yüksek ve açık havada gözlem yapabilirsiniz. Sadece ışıksız ve şehirden uzak olmanız gözlemleme şansınızı ve manzaranın güzelliğini arttırır. Hatta benim önerim güzel bir yer bularak orada kamp kurabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kamp Nasıl Yapılır?

Herhangi bir gözlem aleti kullanmanıza gerek yok, sadece kuzey yönüne bakarak şehirden uzak geniş alanda rahatlıkla görebilirsiniz. Birde tüyo vereyim metoeor yağmuru yönünü bulmak için “Google Sky Map” uygulamasını kullanarak Perseus Takımyıldızını rahatlıkla bulabilirsiniz.
 
Perseid Meteor Yağmuru