Paranın geçmediği 13 paylaşım platformu

Bir şeye ihtiyacımız olduğunda genelde gidip onu alırız ama bizler için derlenmiş ‘paranın geçmediği’ platformlar, bir çoğumuz için bu durumu değiştirecek. Kullanılır durumda olan fakat sahibinin ihtiyaç duymadığı için paylaşıma açtığı şeyleri bulabilirsiniz. Elbette aynı şekilde siz de eşyalarınızı paylaşım ağlarına dahil edebiliyorsunuz..
 

Mutluluk, Paylaştıkça Büyür

Paranın geçmediği platform 1
Al Senin Olsun: Türkiye çapında hemen her konu hakkında paylaşımda bulunabileceğiniz bir platform. Kullanımı basit, siteye üye oluyorsunuz ve ihtiyacınız olan şeyle ilgili ilanlara göz atıyorsunuz. Eğer aradığınız şeyi bulduysanız paylaşıma sokan sahibiyle iletişime geçiyor ve ücretsiz sahip olabilirsiniz. Sadece bedava ürün bulmak değil tabiki mesele, siz de paylaşmak istediğiniz ürünler için ilan açarak ihtiyacı olan birilerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. kitap-dergi, konaklama, ev dekorasyon, yol arkadaşlığı, ev dekorasyon, giyim, elektronik eşya, bilgisayar, müzik, hobi-oyun ve daha pek çok şeyi bir arada bulabileceğiniz platforma buradan ulaşabilirsiniz.
 
Paranın geçmediği platform 2
Askıda Ne Var: Üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek sağlamak için tasarlanmış bir proje. Ankara, İstanbul, Bolu, İzmir ve Bursa‘da bazı anlaşmalı restoranlarda ve cafelerde kendiniz için sipariş verirken askıya bırakmak istediğiniz yemeği de söylüyorsunuz. Ödemeyi yaparken askıya bırakacağınız yemeğin fişini alıyor ve mekandaki proje panosuna asıyorsunuz. Paranın geçmediği sistemde gelen öğrenci, kimliğini gösteriyor ve panodan dilediği yemeğin fişini alıp karnını doyuruyor. Platformun sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ekmeğini Yalnız Yiyen Yükünü Yalnız Taşır.

 
Paranın geçmediği platform 3
Bookserf: Diğer kitap paylaşım platformları içinde Bookserf’i farklı kılan tarafı yabancı dilde kitaplarında dolaşımda olması. Bunun nedeni ise yabancı dillerdeki kitapların fiyatlarının oldukça yüksek olması. Bu platformda ‘ödünç’ sistemi işliyor ve herhangi bir karşılıklılık beklenmiyor. Şöyle ki okumaktan keyif aldığınız kitapların fotoğraflarını çekerek gönderiyorsunuz. Kitaplığınızın bir fotoğrafı ile kendinizi de tanıtan küçük bir biyografiyi ekiple paylaşıyorsunuz ve kitapları dolaşım rafına ekliyorsunuz. Bir kitap arıyorsanız da kitaplıkta geziniyor, bulduysanız altına yorum yazıyor ve sahibinin sizinle iletişime geçmesini bekliyorsunuz. Kitap 2 hafta sizde kalabiliyor. Bookserf’e buradan ulaşabilir, atölyeleri Bitti Gitti‘yle de burada tanışabilirsiniz.

Paranın geçmediği platform 4
EKOYOL Taşıt ve Güzergah Paylaşımı: “Arabası boş gidenin melankolisi yaman olur,” sloganıyla hareket eden platformda esas alınan paylaşmanın güzelliğine ve iyiliğine vurgu yapmak. Platformda gideceğiniz ya da gitmek istediğiniz güzergahı duyuruyor, araç ya da yol arkadaşı arıyorsunuz. Hem gündelik yaşamda hem de uzun mesafelerde oldukça kullanışlı olan paylaşım daha az karbon salımı, daha az araç, daha az masraf ve daha bol muhabbet vaat ediyor. Platforma buradan ulaşabilirsiniz.

 
Paranın geçmediği platform 5
Eşya Paylaş: Bu da paranın geçmediği platformlardan biri, küresel olarak paylaşımın artmasıyla aşırı tüketimin neden olduğu israfın önüne geçilebileceğini, küresel ısınmanın azalacağı, gelir dağılımındaki bölgesel eşitsizlik sorununa da ekonomik bir müdahalenin gerçekleşebileceği bir paylaşım döngüsü yaratmayı hedefliyor. Burada ihtiyacınız olan eşyaları size en yakın yerlerden temin etme imkanı elde edebiliyorsunuz. Dilerseniz eşyaları hibe edersiniz dilerseniz takas edersiniz, bu tamamen sizin isteğinize bağlı. Bahçe malzemeleri, beyaz eşya ev dekorasyon ve mutfak malzemeleri, ofis ve büro malzemeleri, bilet-davetiye ve daha pek çok başlıkta paylaşıma erişmeniz mümkün. Platforma buradan ulaşmanız mümkün.

Paylaşılacak Dostlarınız Yoksa İyi Şeylere Sahip Olmanın Bir Zevki De Yoktur.

 
Paranın geçmediği platform 6
Eşya Kütüphanesi: Bu kütüphanenin amacı tüketim konusunda bilinçlenmeyi sağlamak. Bu amaçla ‘ödünç vermek’ istediğiniz eşyalarınızı burada listeleyip paylaşıma açabiliyor eğer siz de belki de bir defalığına ihtiyaç duyacağınız, kullanmayı şimdiye kadar istediğiniz ama satın alamadığınız şeyleri para vermeden kullanma imkanını elde ediyorsunuz. Platformda güvene dayalı bir işleyiş hakim. Bu nedenle başına bir şey gelmesini istemeyeceğiniz eşyalarınızı mümkünse listeye eklememe önerisinde bulunuyorlar. Nasıl yola çıktıklarına buradan, platforma ise buradan ulaşabilirsiniz.
 
Paranın geçmediği platform 7
Foods Not Bombs/ Bombalara Karşı Sofralar: “Savaşı ve yoksulluğu körükleyen devletlere, israfa, doğaya, hayvan sömürüsüne ve tüketim kültürüne kazan kaldırıyoruz!” diyerek hemen her çarşamba İstanbul Tepebaşı mevkisinde dayanışmayla ve satın alınmayan gıdalarla sofra kuruyorlar. Sofrayı kuracakları gün 15.00’te toplanıyor ve bölgedeki gıda satılan yerleri gezerek ‘tüketim döngüsünün dışına çıkan’ ancak besin değerinden hiçbir şey yitirmeyen gıdaları topluyor, el birliğiyle herkese açtıkları sofra için hazırlıklar yapılıyor. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Paylaştığın Senindir Biriktirdiğin Değil.

 
Paranın geçmediği platform 8
Freecycle: Sistem çok basit, platformda ihtiyacınız olanları ‘talep’ ediyor, artık ihtiyacınız olmayanları da 2teklif’le dolaşıma dahil ediyorsunuz. Çok merkezli ve başlıklar altında Freecycle platformları yer alıyor. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
Paranın geçmediği platform 9
Giysi Takası: Takas sistemi üzerinde yeniden düşünmeyi teşvik eden, sabit bir yeri olmayan, zaman zaman düzenlediği etkinliklerle paylaşımı çoğaltan bir platform. Paylaşacağınız giysiler için çok temel bir hatırlatmayı her defasında yapıyorlar: Giysiler, sizin de alıcı gözüyle baktığınızda ihtiyacınızı karşılayabileceğini düşüneceğiniz temizlik ve kullanışlı olsun. Bu takastaki ‘ihtiyaç’ tüketim kültürüne alternatif bir paylaşım modeli sunabilmek. Genellikle İstanbul merkezli etkinlikler düzenleyen platformaburadan ulaşabilirsiniz.
 
Paranın geçmediği platform 10
Kitap Ağacı: Kitap bağışlamak isteyenler ile kitaba ihtiyacı olanları buluşturmak için gönüllüler tarafından 2009 yılından beri faaliyetlerini sürdürmeye devam eden bir platform. Eğer bir kitaba ihtiyacınız varsa sitede yer alan ‘kitap bul’ sekmesinden Türkiye’nin dört bir yanından kitap bağışçısı olmak isteyenlerle doğrudan iletişime geçebiliyorsunuz. Bağışçı olmak istiyorsanız da ‘kitap bağışla’ sekmesinden bağışçı ağına siz de dahil oluyorsunuz. Eğer var olan ilanlardan biri ihtiyacınıza yanıt vermiyorsa kendi ilanınızı da buradan vermeniz mümkün. Kitap paylaşımına aracılık eden platforma buradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluğu Tatmanın Tek Çaresi Onu Paylaşmaktır.

 
Paranın geçmediği platform 11
Ulusal Tohum Takas Merkezi: 2012 yılından beri bölgesel ve atalık tohumları yaşatmak için farklı dönemlerde tohum takası düzenleyen bir platform. Eğer ekim işleriyle ilgileniyorsanız tohumlarınızı bu platformdan temin edebilir ve yerel tohum takas şenliklerinden haberdar olma imkanı elde edebilirsiniz. Platformu buradan takip edebilirsiniz.
 
Paranın geçmediği platform 12
VERRR: Kullanım ömrünü henüz dolmamış ve ihtiyacınız olmayan eşyalarınızı paylaşabileceğiniz bir platform. Türkiye çapında bir paylaşım ağı olan VERRR, harita üzerinde işaretleyerek elinizdekileri paylaşıma açma imkanı tanıyor. Aynı şekilde ihtiyacınız olan şeyi de buradan yalnızca kargo ücreti ödeyerek temin etme imkanınız var. Sitelerinde paylaşım hikayelerine de yer vererek başka bir paylaşımın mümkün olduğunu vurgulayan platforma buradan ulaşabilirsiniz.
 
Paranın geçmediği platform 13
Zumbara: Zumbara, “Zaman Kumbarası”nın kısaltması olup, kullanıcılarının hizmet verdikleri saat kadar hizmet almalarını sağlamaya yönelik alternatif bir ekonomik sistem platformu. Bugün verdiğiniz 2 saatlik hizmet sonucunda ister bir kişiden 2 saat, ister ayrı kişilerden birer saat hizmet alabilirsiniz. Dilerseniz de faydalanmak istediğiniz bir hizmet çıkana kadar bekleyebilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.