İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bir internet sitesi oluşturmak gibi bir düşünceniz varsa aklınıza ilk gelenlerden birisi de bu işin maliyetinin ne kadar olacağıdır. Gerçekten internet sitesi kurmanın maliyeti nedir? Bu maliyet ne kadar yüksek olabilir veya bütçenizi ne kadar zorlamanız gerekmektedir? Tüm bu soruların cevaplarının ihtiyaçlarınızda gizlidir, ihtiyaç duyduğunuz internet sitesi ne amaçla kullanılacaksa maliyeti ona göre değişiklik gösterir.

 

 

site kurmanın maliyetiBir profesyonel gibi internet sitenizi sıfırdan oluşturmak istiyor olabilirsiniz. Bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi ve size maliyetinin ne kadar olacağını açıklamaya çalışacağım. Baştan belirtmeliyim, masraflarda sabit bir durum yoktur ve genelde

fiyat aralıkları kullanılmıştır. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza bağlı olarak maliyetleri kendiniz hesaplamalısınız. Ek olarak yazının en altında faydalanabileceğiniz bazı ücretsiz servislerin bağlantısını vereceğim.

Bu yazıda özellikle WordPress altyapısından örnek veriyorum çünkü minimum teknik bilgiyle çok fazla işin altına imza atmak istiyorsanız ondan iyisi yoktur. Eğer hiç teknik bilginiz yoksa WordPress yerine hazır site oluşturucu servislerden yararlanabilirsiniz.

 

WordPress’in Yüklenmesi ve Ayarlanması

WordPress’in yüklenmesi ve ayarlanması birkaç adımdan oluşur. Bu adımlar içerisinde iyi bir barındırma hizmeti veren firma bulmak, FTP bağlantısını sağlamak, WordPress’i yüklemek ve sahip olduğunuz alan adıyla bağlantı kurmak gibi adımlar yer alır. İşin iyi tarafı birçok barındırma hizmeti veren firma bu işlemleri sizin için olabildiğince hızlı bir biçimde yapabilir veya bu konuda size yardımcı olabilir.

 

Barındırma Hizmeti Bedeli: 20 – 150 TL

Barındırma Hizmeti Bedeli

WordPress sitesinin yer alacağı sunucuyu kullanmanızı sağlayacak barındırma yani hosting hizmeti 20-150 TL arasında bir bedele sahiptir. Başlangıç aşamasında barındırma hizmeti için 20 TL ödemeyi kabul edip ilerleyen zamanlarda ihtiyaç doğrultusunda kullandığınız paketi yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Olur da sitenizi barındırdığınız 150 TL değerindeki hosting paketi artık ihtiyaçlarınızı karşılamazsa VDS yani bulut sunucu kiralamayı düşünebilirsiniz.

 

Başlangıç için yeterli bütçeniz yok ise ücretsiz barındırma sağlayan bazı firmalarda mevcut, tabi ki sınırlı özelliklerde. Bunlardan biriside Hostinger firması buradan ücretsiz barındırma hizmeti alabilirsiniz.

Alan Adı Bedeli: 31 – 36 TL

Alan adı sitenizin dünyaya açılan kapısı ve aynı zamanda markanızın ismi olacaktır. Alan adını seçerken dikkat etmeniz gereken belirli unsurlar vardır. Bu yazının konusu olmadığı için bunlardan bahsetmiyorum. Alan adları sunulan uzantılara göre farklı fiyatlara sahiptir. Örneğin, Godaddy‘de yer alan fiyatlara göre .com uzantısı 32 TL, .net ve .org uzantıları 36 TL şeklindedir. Sıklıkla kampanyalar yapmakta ve şuan ilk yıl için 5 TL olan alan adı uzantıları mevcut.

Alan Adı Bedeli

Yine eğer ücretsiz bir alan adı almak isterseniz dot.tk sitesini ziyaret edebilir, .tk yada .cl gibi uzantıları olan alan adı alabilirsiniz.

Almak istediğiniz alan adı genellikle bu uzantılara sahip olacağından bunları örnek verdim. Daha farklı uzantıya sahip alan adı almak istiyorsanız daha az veya daha fazla masrafa girmeniz söz konusu olabilir. Fiyat listesinin tamamını gözden geçirmenizi öneririm.

Devam etmeden önce sitenizi ne şekilde kullanmanız gerektiğine tam olarak karar vermelisiniz. Eğer bir ekibiniz varsa ve görev dağılımı yapacaksanız bu işi sizin üstlenmeniz gerekmeyebilir. Fakat tek bir kişi olarak hareket etmek ve gerçekten alanında kapsamlı işlerin altına imza atmak istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir.

Site Tasarımını Belirlemenin Bedeli: 0 – 3000 TL

Siteniz için bir tasarıma ihtiyacınız vardır. Bu tasarım konusunda seçenekler epey fazla. Çünkü gerçekten değerlendirebileceğiniz çok fazla alternatif var. Sitenizde ücretsiz bir tema kullanabileceğiniz gibi ücretli bir tema da kullanabilir veya sıfırdan kendinize bir tema yaptırabilirsiniz.

Sitenizde ücretsiz bir tema kullanabilirsiniz bunun maliyeti yoktur. İnternette bir çok ücretsiz tema mevcut. Temayı indirip yükleyebilir veya doğrudan WordPress paneli üzerinden tema yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bu temalarda belirli özellikler olur ve genellikle kişisel blog yazarları tarafından tercih edilirler.

Site Tasarımını Belirlemenin Bedeli

Ücretli temalarda ise durum biraz daha farklıdır. Satın almak istediğiniz temanın fiyatı 1-300 TL arasında değişiklik gösterecektir. Genelde özellik arttıkça temanın fiyatı artış gösterdiği için başlangıç olarak ihtiyaçlarınıza uygun ve düşük fiyatlı temalar tercih edebilirsiniz.

Tasarım için en büyük harcama ise özel tasarım yaptırmak istediğiniz zaman yaparsanız. Özel bir tasarım yaptırmak istediğinizde cebinizden ortalama 3000 TL gibi bir bedel çıkabilir. Tabi bunlar profesyonel tasarımlar için geçerlidir. Yoksa 200-300 TL karşılığında bir tasarımda yaptırabilirsiniz.

Marka Görsel Çalışmalarının Yapılması: 0 – 10000 TL

Site tasarımını belirledikten sonra görsel anlamda her türlü seçeneği elemiş olmayacaksanız. Hala ihtiyaç duyduğunuz pek çok unsur yer almaktadır. Bunların başında logo, özel sayfalardaki görseller, arka plan görseli gibi çeşitli özel çalışmalar gelmektedir. Bunlar için yine belirli bir miktar parayı gözden çıkarabilir veya kendi işinizi kendiniz halledebilirsiniz.

Bunları kendiniz ücretsiz olarak halledebilirsiniz ama profesyonel bir çalışma ortaya koymak istiyorsanız kesenin ağzını açmanız gerekebilir. Çünkü bu konuda yapacağınız masrafın bir sınırı yoktur.

Marka Görsel Çalışmalarının Yapılması

Ücretsiz logo için tr.logaster.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle logo konusunda ücretsiz servislerden faydalanabilir veya alanında iyi bir tasarımcıyla anlaşabilirsiniz. Bunun için gözden çıkartmanız gereken seçeneğiniz tasarımcıya göre değişiklik gösterecektir. Özel sayfalarda görsel oluşturmak istiyorsanız bunun için yine bir tasarımcıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Özel arka plan görselleri oluşturmak istiyorsanız benzer yolu takip edebilirsiniz.

Artık siteniz hazır hale geldi. Yavaş yavaş içeriğini doldurmaya başlayabilirsiniz. Eğer kişisel bir blog açacaksanız masrafları minimumda tutmanız yeterli olacaktır. Profesyonel bir site açacaksanız masrafların milyarlarca olabileceğini bilmelisiniz. Bir kişisel blog açacaksanız olsa bile en azından cebinizden başlangıçta 100-200 TL arasında bir çıkış olacaktır.

 

Tüm bu işlemler için yardıma ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçmeniz durumunda her konuda yardımcı olabilirim.

 

Ücretsiz Hosting : www.hostinger.web.tr

Ücretsiz Alan Adı : dot.tk

Ücretsiz Tema : themeforest.net

Ücretsiz Logo : tr.logaster.com